Reklamní sdělení
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czAutomatizace bankovních procesů. Sloučení účtů, uživatelé a práva, rychle vyhledávání.

Na začátku sedmdesátých let se dala dohromady partička 17 ti letých kluků, kteří se znalostí několika akordů na kytaru usoudila, že je to dost pro to aby vznikla hudební skupina. Na počátku se jejím repertoárem staly písně tehdy populárních   C & W skupin, ale objevily se již nečekané první autorské počiny. Nástrojové obsazení se několikrát měnilo, ne však hráči. To znamenalo pro některé hudebníky naučit se na další nástroj. Od samého začátku, byl charakteristickým znakem vícehlasý vokál. Toto hledání se, učení, a objevování vydrželo až do doby, kdy si postupně všichni odešli plnit svoji „občanskou povinnost“ - na vojnu. V roce 1976 se již všichni opět vrátili a každý obohacen novými hudebními zkušenostmi z muzicírování na vojně si přinesl nové nápady a dovednosti. V té době již bylo naprosto jasné, že country nesplňuje představy o tom co a jak hrát. Repertoár již byl složen výhradně z vlastních písniček a tzv. Odborníci zařadili Utramarin do škatulky folku. Nastalo období festivalů, soutěží, ale i vlastních koncertů po celé republice a v Plzni především v Divadle pod lampou. Z té doby také pochází první rozhlasové nahrávky.

V Portýru z roku 1979 o Utramarinu napsali:

„Klasických folkových kapel nemáme na rozdávání a když se náhodou objeví jedna s perfektním vokálem a zajímavou vlastní tvorbou, je to fajn. Za 2 roky existence stihl Ultramarin vyhrát Loketský kotlík a dvakrát byl na Portě – letos s druhým místem ve folkové soutěži.“ V roce 1980 se skupina stala držitelem Porty a zároveň získala čestné uznání za píseň „Takový jsem kvůli vám“ a její provedení. Přesto že tehdejší fanoušci chtěli slyšet akustický zvuk a již osobitý styl, stejně jako v minulosti muzikanti hledali dál nové výrazové prostředky jak aranžích, tak v nástrojovém obsazení a chtěli jít svoji cestou. Také v roce 1982 již ortodoxní trampové velice těžko snášeli, že na podiu jsou bicí a sola na flétnu, či housle se jim zdály nepatřičně razantní. A přesto se písnička Opojení objevila na LP desce natáčené live na této Portě.

Osmdesátá léta byla pro Ultramarin ve znamení koncertování v klubech po celé republice, nahrávání v Českém rozhlasu, ale také častými personálními změnami. Koncem tohoto desetiletí se hudebníci postupně rozešli do různých rockových kapel a kapitola folkového Utramarinu se v tu chvíli uzavřela.¨

V roce 2006 Ultramarin začal opět zkoušet a hrát. Na podzim roku 2006 se šest muzikantů, kteří byli v minulosti spojeni s kapelu Ultramarin, později také  U-rock, dává opět dohromady. Výchozím repertuárem se stávají původní skladby Ultramarinu z let 1976-1987 a skladby nové. Začátek nového tisíciletí zastihl muzikanty v plné síle. V roce 2013 Vydávají CD „Bez keců“, v témže roce zahajují cyklus živých koncertů v plzeňském rozhlasu.  Mezitím aktivně koncertují a píší nové písně. V roce 2015 vystoupil Ultramarin v rámci koncertu „Plzeňské legendy živě na Ulici -  Plzeň sobě“. Rok 2018 byl ve znamení vydání nového CD s názvem „Divadlo den“, ale také, po jeho dokončení, odchodem zakládajícího člena, skladatele, zpěváka a kytaristy Václava Šelmáta. Ten se rozhodl věnovat do budoucna jen svému projektu, spojeným s kapelou Sifon. Jeho místo nahradil mladý a talentovaný kytarista David Fazy II.  A série dalších vystoupení úspěšně pokračovala. Na jaře 2019 se dostavila únava materiálu a Ultramarin přerušil svoji činnost, aby se nakonec na podzim téhož roku rozpustil. Zdálo se, že historie skupiny se uzavřela.

Koncem roku 2019 frontman Zdeněk Jakubec dává dohromady novou partu, získává pro svůj plán i další muzikanty z Ultramarinu. Začíná se psát další kapitola v životě skupiny Ultramarin.